Na nas zawsze można liczyć

Dopóki sami nie doświadczymy cierpienia, trudno jest zrozumieć lęk i przerażenie innej osoby. Szkolne Koło Caritas prosi wszystkich o wsparcie
Na nas zawsze można liczyć

Juliusz Błażewicz otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     Któż nie zna w naszej szkole Juliusza Błażewicza? Jest nie tylko wyjątkowo zdolnym uczniem, dobrym kolegą, ale także osobą
Juliusz Błażewicz otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów

“Pana Tadeusza” można pokochać

Naszą szkołę odwiedzają często niezwykli goście. 16 listopada 2017 r. mieliśmy wyjątkową okazję poznać takiego wspaniałego gościa. Była nim Pani
“Pana Tadeusza” można pokochać

Irena Piekarska (1923 – 2017)

Niezwykła historia życia Ireny Piekarkiej dobiegła końca. Była to historia obfitująca w wielkie wydarzenia, nierozerwalnie związane z historią najnowszą naszej
Irena Piekarska (1923 – 2017)

Upoluj swoją książkę!

            2 listopada wystartowała pierwsza edycja projektu „Upoluj swoją książkę” organizowanego w ramach akcji Czytaj PL. Uczniowie szkół ponadpodstawowych na
Upoluj swoją książkę!


Spędzanie nocy w szkole przez klasę IIC staje się już tradycją.

W ubiegłym roku uczniowie czytali w nocy „Potop” Henryka Sienkiewicza. W tym roku postanowili zorganizować noc filmową. Najpierw odbyli burzliwą dyskusję , wybierając filmy. Wybór nie był łatwy, wygrała jednak klasyka kina.

14 czerwca w nocy obejrzeliśmy „La dolce vita” Federico Felliniego, film, który wyznacza kanon klasyki historii kina, pokazuje niezwykle pesymistyczną wizję egzystencji – to, czego człowiek pragnie najbardziej, staje się źródłem jego klęski, a słodkie życie przeistacza się w życie w piekle.

Następnie „Zapach kobiety” Martina Bresta z rewelacyjnym Al Pacino w roli głównej. To historia o poszukiwaniu i odnajdywaniu sensu życia, o wrażliwości ukrytej pod skorupą oschłości, zgryźliwości i brawury. O cierpieniu fizycznym i psychicznym.  O fascynacji. O podejmowaniu decyzji, dokonywaniu wyborów.

Nie pominęliśmy też filmu – legendy w reżyserii Alfreda Hitchcocka – „Ptaki” Uwagę uczniów przykuło kilka czynników. Po pierwsze – niecodzienny temat tego horroru – atak ptaków na senną amerykańską mieścinę Bodega Bay (Piwniczna Zatoka). Po drugie – mistrzostwo reżysera w dziedzinie prowadzenia akcji i budowania napięcia, po trzecie – niezwykle sugestywne obrazy, na zawsze pozostające w pamięci.

W czasie takiej nocy nie można było zapomnieć o wyjątkowym filmie Petera Weira „Piknik pod wiszącą skałą”. Film obrazuje rzeczywistość w sferze intymno-symbolicznej, jako swoista organizacja wizualności i namacalności sfery sacrum. Wejrzenie w głąb stanów człowieka, minimalizacja zdarzeń i poetycka wrażliwość — zestawia wyobrażenie romantycznego pejzażu, przywodzącego na myśl ezoteryczne nimfy oraz złośliwego satyra. Malarskość i pietyzm, z jaką kamera śledzi każdy ruch — ma w sobie coś ze statyki fotografii — ułatwia rozpoznanie aluzji do zatracenia, odrealnia go, dowodzi sfer marzeń.

Zabrakło sił, by jeszcze tej nocy obejrzeć „Wstręt” Romana Polańskiego. Powstał jednak pomysł założenia w szkole dyskusyjnego klubu filmowego, w ramach którego oglądalibyśmy filmy należące do klasyki, a po które sięgamy zbyt rzadko. Po filmie byłby czas na dyskusję. We wrześniu zapraszamy chętnych.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu “Szkoła z Klasą 2.o”.

Oto kilka zdjęć zrobionych podczas krótkich przerw w projekcji filmów.

Na chwilę opuściliśmy wygodne materace.

Trzeba też było rozprostować kości…

Niektórzy wolne chwile wykorzystywali na robótki ręczne…

Inni przygotowywali herbatę…

Trzeba też było wywalczyć jak najwygodniejsze miejsce na widowni…

Najważniejsze jednak, to mimo wyjątkowych filmów, nie zapomnieć o ukochanym podręczniku do języka polskiego.