Wiem więcej o ubezpieczeniach społecznych

Ubezpieczenia społeczne to ważny temat, który dotyczy nas wszystkich. Dlatego z radością informujemy, że 28 listopada 2023 r. ponad 40...

Zimowe o’POWIEŚCI

Biblioteka szkolna zaprasza na przedświąteczną prezentację nowości wydawniczych, która odbędzie się na dolnym korytarzu we wtorek 5 grudnia od 8.30...

Wieczór poetycki o miłości

W piątek, 17 listopada 2023 roku, w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie kulturalne. Zorganizowaliśmy Wieczorek Poetycki, podczas którego dyskutowaliśmy...

Darmowy trening dla uczniów klas 8 i maturzystów

 Zapraszamy na bezpłatny trening przygotowujący uczniów do egzaminów ósmoklasisty i maturalnego : w trakcie dwóch transmisji na żywo uczniowie powtórzą najważniejsze zagadnienia i...

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS obchodzony  jest co roku 1 grudnia jako jedna z najważniejszych  kampanii zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację...


Jubileusz za nami. Większość wydarzeń można było obejrzeć na żywo na naszej stronie Facebooka: facebook.com/2lo.suwalki, ale my zapraszamy również do obejrzenia i przeczytania fotoreportażu z imprezy.


Nasza hala przeistoczyła się w piękną salę koncertową dzięki firmie EVENT NA MEDAL oraz Michałowi Orłowskiemu, który podkreślił występ światłem i zadbał o znakomite nagłośnienie.Przepiękne dekoracje przygotowała Dominika Szczęsna (IIB).


Dzięki temu mogliśmy gościć wiele zacnych osób, w tym gości honorowych, absolwentów, emerytowanych nauczycieli i pracowników, nauczycieli obecnie pracujących i oczywiście uczniów klas licealnych. W sumie ponad 600 osób.


Już przy wejściu na pamiątkę naszego jubileuszu wszyscy zaproszeni goście, a także nauczyciele i nauczyciele emerytowani otrzymali książkę, której autorami są Państwo Ewa i Piotr Kuczkowie „ (Nie)prosta historia. Opowieść o II LO w Suwałkach”.


Uroczystość rozpoczęła się refleksyjnie i nastrojowo utworem Edyty Geppert „Czy pamiętasz, jak to było” wykonanym przez Natalię Ambrosiewicz (IIIA) i JakubaWalendykiewicza (IIIB), przy akompaniamencie Martyny Zdancewicz (IIB) – gitara klasyczna i Julii Andruszkiewicz (IIIA) – skrzypce


Obie części uroczystej gali prowadziło dwoje młodych konferansjerów – Wiktoria Palanis z klasy I D i Bartek Sawicki z klasy IIA. I wyszło profesjonalnie.


Jako gospodarz uroczystości pierwszy głos zabrał Dyrektor Romuald Borkowski. Krótko przedstawił dzieje naszej szkoły, podkreślał sukcesy absolwentów i dziękował wszystkim nauczycielom, pracownikom, rodzicom i wielu innym osobom, które wspierały naszą szkołę w ciągu 50 lat.


W imieniu Posła na Sejm Jarosława Zielińskiego głos zabrała jego małżonka Lilianna Zielińska i odczytała list Pana Posła skierowany do Dyrektora Romualda Borkowskiego i całej społeczności szkolnej.


Wielu zaproszonych gości zabrało głos, gratulując jubileuszu, sukcesów absolwentów, a przede wszystkim niezwykłej atmosfery naszej szkoły.
Między innymi o tym mówiła Podlaska Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka.


Głos zabrał również Pan Prezydent Czesław Renkiewicz, który wraz z wiceprezydentem Panem Romanem Rynkowskim oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Panią Dorotą Sidorowicz przekazał życzenia i czek na 10 tys. zł.


W tak podniosłych okolicznościach Pan Prezydent przekazał Pani Wioletcie Kulbackiej powołanie na dyrektora naszej szkoły od 1 września 2022.


Zastępca przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego Pan Cezary Cieślukowski podkreślał swoje związki ze szkołą, m.in. przez swoją mamę, znakomitą matematyczkę, Panią Zofię Cieślukowską.


Życzenia naszej szkole przekazał w swym wystąpieniu Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zdzisław Przełomiec wraz z radnymi Rady Miejskiej w Suwałkach,


A także Ks. Prałat Jarema Sykulski – Moderator Miasta Suwałk


W imieniu Jej Magnificencji Rektor Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach, życzenia złożyła Pani Ewa Sidorek, która jako absolwentka naszej szkoły dziękowała wielu swoim nauczycielom.


Dr Jarosław Schabieński – Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, a do niedawna nasz nauczyciel w bardzo ciekawy sposób przedstawił sylwetkę patrona naszej szkoły generała Zygmunta Podhorskiego. Wydawało się, że o naszym patronie wiemy wszystko, ale okazuje się, że nie.


Jednym z najbardziej wzruszających wystąpień były słowa Pani Alicji Andrulewicz absolwentki pierwszego rocznika naboru do II LO z 1972 r.


Ograniczone ramy czasowe uroczystości nie pozwoliły na poszerzenie listy mówców, ale na sali byli dyrektorzy suwalskich szkół, przedstawiciele instytucji kultury, sportu i ośrodków edukacji nauczycieli i wielu absolwentów


Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja insygniów szkoły: lancy, ryngrafu i szabli, a także Złotej Księgi Absolwentów.


Dyrektor Romuald Borkowski podziękował za pracę byłym dyrektorom i wicedyrektorom i wręczył kwiaty obecnej na sali Pani Małgorzacie Chodunaj i Ignacemu Ołowiowi.


Przez cały czas I części uroczystej gali służbę pełnił nasz poczet sztandarowy, przygotowywany niezmiennie od 30 lat przez Pana Zbigniewa Pawłowskiego. Dokonywane w trakcie uroczystości zmiany pocztu były tak zsynchronizowane, że stały się szkolnym pokazem musztry.


Na część II złożył się koncert kabaretowo – muzyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów, a rozpoczął się od przypomnienia najsłynniejszych cytatów naszych byłych i obecnych nauczycieli. Trudu wyboru powiedzeń podjęła się Pani Maria Pietrewicz, a Stanisław Chmielewski i Grzegorz Drejer z IE przedstawili je na tyle przekonująco, że śmiali się wszyscy, z autorami powiedzeń włącznie.


W podobnie dowcipnym klimacie utrzymana była piosenka „Liceum” do melodii z utworu „Rodzina” z Kabaretu Starszych Panów i słów Zbigniewa Pawłowskiego. Wykonawcami byli Natalia Ambrosiewicz (IIIA) i Jakub Walendykiewicz (IIIB) oraz Franciszek Jasiński (IIC) -pianino, no i oczywiście chórek męski z IIB i IC, który swoją choreografią skradł serca publiczności.


Lena Balcer (IB) przypomniała monolog „Zwierzenia repetentki” z lat dziewięćdziesiątych napisany przez Pana Zbigniewa Pawłowskiego i była bardzo przekonująca. Niestety kwestia zagadkowego zniknięcia chomika z pracowni Pani Żuchowskiej pozostała niewyjaśniona.


I wreszcie gwiazda koncertu – zespół UwBand z Uniwersytetu w Białymstoku, a w nim nasi absolwenci:Wiktor Bogdan (lider zespołu, instrumenty klawiszowe), Michał Letkiewicz (perkusja), Kuba Faliński (tuba) oraz oczywiście ich przyjaciele.


Zaczęło się jazzowo od utworu Ewy Bem „Moje serce to jest muzyk” w nieco bardziej energicznej aranżacji zespołu.


Później utwór Andrzeja Zauchy „Bądź moim natchnieniem” w wykonaniu Jakuba Walendykiewicza (IIIB) i członków zespołu UwBand. To było naprawdę rasowe.


Na chwilę nawiedził koncert Duch Szkoły ( Jan Murawko -IIIC), który w groteskowo- sentymentalnej konwencji przedstawił tekst Pani Marii Pietrewicz, będący intrygującą opowieścią o niektórych wydarzeniach z historii szkoły. Publiczność była oczarowana.


Energia zespołu UwBand ujawniła się dopiero w tej części koncertu. Najpierw brawurowe wykonanie utworu „Feelinggood” Michaela Bublé.


Później znakomite i zaskakujące wykonanie utworu Giveon „Like I want you”przez Michała Letkiewicza, który okazał się nie tylko świetnym perkusistą, ale także wokalistą.


I wreszcie premierowy utwór zespołu UwBand, skomponowany przez Wiktora Bogdana „Jeszcze się waham”.


Finał koncertu mógł być tylko jeden – „Tu w II LO” utwór Wiktora Bogdana do słów Zbigniew Pawłowskiego w nieco odświeżonej aranżacji zespołu UwBand.


Oczywiście to nie był koniec obchodów. W części trzeciej uroczystości goście zwiedzali okolicznościową wystawę pt. „Za drzwiami wspomnień” przygotowaną przez Panią Renatę Matelak-Przekop, Alicję Masłowską i Małgorzatę Czokajło.


Nie mogło zabraknąć wpisów do Księgi pamiątkowej.


Specjalnie przygotowana Ławeczka Absolwenta zachęcała do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.


Na naszym stoisku można było nabyć pamiątkowe znaczki, koszulki i torby.


Rozmowy zaproszonych gości, absolwentów i nauczycieli odbywały się przy kawie na górnym korytarzu. Ileż było wspomnień …


Chyba się udało. Organizatorzy są zadowoleni.


Skip to content