Wiem więcej o ubezpieczeniach społecznych

Ubezpieczenia społeczne to ważny temat, który dotyczy nas wszystkich. Dlatego z radością informujemy, że 28 listopada 2023 r. ponad 40...

Zimowe o’POWIEŚCI

Biblioteka szkolna zaprasza na przedświąteczną prezentację nowości wydawniczych, która odbędzie się na dolnym korytarzu we wtorek 5 grudnia od 8.30...

Wieczór poetycki o miłości

W piątek, 17 listopada 2023 roku, w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie kulturalne. Zorganizowaliśmy Wieczorek Poetycki, podczas którego dyskutowaliśmy...

Darmowy trening dla uczniów klas 8 i maturzystów

 Zapraszamy na bezpłatny trening przygotowujący uczniów do egzaminów ósmoklasisty i maturalnego : w trakcie dwóch transmisji na żywo uczniowie powtórzą najważniejsze zagadnienia i...

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS obchodzony  jest co roku 1 grudnia jako jedna z najważniejszych  kampanii zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację...


9.11.2023 r. uczniowie klas pierwszych liceum uczestniczyli w zajęciach z Edukacji Prawnej dotyczącej cyberzagrożeń i odpowiedzialności prawnej – prowadzonych przez Panią Annę Niewiadomską z Wydziału Prewencji – Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach.
Pani A.Niewidomska podkreśliła, że polskie ustawodawstwo nie podaje jednej spójnej definicji „przestępstwa internetowego”. Można przyjąć, że są to czyny zabronione, popełniane w sieci internetowej lub z wykorzystaniem np. telefonu komórkowego. Szeroką gamę tych czynów, możemy określić mianem cyberzagrożeń m.in.:
Cyberbulling – to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych – telefony komórkowe, maile, witryny internetowe, czaty, fora dyskusyjne, a także dręczenie przez komunikatory, czy też złośliwe SMS-y.
Grooming – to działania podejmowane w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później wykorzystać je seksualnie. Jest to także mechanizm używany, by nakłonić dziecko  do prostytucji, czy udziału w pornografii dziecięcej. Potocznie poprzez grooming rozumie się uwodzenie dzieci przez Internet.
Stalking – jest definiowany, jako „złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie się, czy prześladowanie, zagrażające czyjemuś bezpieczeństwu”. Stalking jest często powiązany z czynami karalnymi tj. obrazą i zniewagą, zniszczeniem mienia, przemocą domową. Przykładowe zachowania definiowane, jako stalking to śledzenie ofiary, osaczanie jej (np. poprzez ciągłe wizyty, telefony, smsy, pocztę elektroniczną, podarunki) i ciągłe, powtarzające się nagabywanie. Działania te są szczególnie niebezpieczne, gdy mogą przybrać formę przemocy fizycznej zagrażającej życiu ofiary.
Seksting – to fotografowanie się przez młode osoby, przy użyciu telefonu komórkowego, aparatu fotograficznego i rozsyłanie zrobionych zdjęć np. znajomym, umieszczanie ich na portalach społecznościowych.
Podkreśliła, że nikt nie jest anonimowy w internecie, każdy kto dopuści się przestępstwa ponosi odpowiedzialność prawną. Zwróciła uwagę, że można walczyć z zagrożeniami w internecie .
Poniżej przedstawiamy zestaw najlepszych praktyk, które pomogą w bezpiecznym poruszaniu się w sieci.
Zawsze ustawiaj silne hasła. …
Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe. …
Nie klikaj w podejrzane linki. …
Zainstaluj program antywirusowy. …
Ogranicz widoczność swoich kont.

W trakcie spotkania z uczniami Pani A.Niewiadomska odpowiedziała na pytania.

Nie sposób pominąć informacji o przestrzeganiu przez użytkowników tzw. netykieta – zbioru zasad kulturalnego zachowania w sieci internetowej, w tym na forach, czatach i grupach dyskusyjnych w mediach społecznościowych. Dobre maniery w internecie najczęściej są niepisane, lecz ogólnie przyjęte przez internautów. Administratorzy niektórych serwisów i grup dyskusyjnych publikują zasady netykiety, z którymi powinien zapoznać się każdy nowy użytkownik.

Warto też pamiętać o: zasadach  netykiety w pigułce:
Zachowaj kulturę wypowiedzi.
Nie przesadzaj z emotikonami.
Nie pisz dużymi literami – NIE KRZYCZ CAPS LOCKIEM.
Nie bądź trollem i nie karm trolla.
Szanujmy zdanie innych.
Dbaj o ortografię i interpunkcję
Nie kradnij twórczości innych – zwróć uwagę na prawa autorskie.
Przestrzegaj regulaminów.

Opracowała: Pedagog szkolny


Skip to content