Wiem więcej o ubezpieczeniach społecznych

Ubezpieczenia społeczne to ważny temat, który dotyczy nas wszystkich. Dlatego z radością informujemy, że 28 listopada 2023 r. ponad 40...

Zimowe o’POWIEŚCI

Biblioteka szkolna zaprasza na przedświąteczną prezentację nowości wydawniczych, która odbędzie się na dolnym korytarzu we wtorek 5 grudnia od 8.30...

Wieczór poetycki o miłości

W piątek, 17 listopada 2023 roku, w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie kulturalne. Zorganizowaliśmy Wieczorek Poetycki, podczas którego dyskutowaliśmy...

Darmowy trening dla uczniów klas 8 i maturzystów

 Zapraszamy na bezpłatny trening przygotowujący uczniów do egzaminów ósmoklasisty i maturalnego : w trakcie dwóch transmisji na żywo uczniowie powtórzą najważniejsze zagadnienia i...

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS obchodzony  jest co roku 1 grudnia jako jedna z najważniejszych  kampanii zdrowia publicznego zainicjowanych przez Światową Organizację...


Narodowe Święto Niepodległości to szczególnie ważne wydarzenie, które uroczyście obchodzimy każdego roku. W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel szkolny oraz gala finałowa konkursu Muzyczne Dekady. Ten wyjątkowy dzień z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Jak przystało na szkołę noszącą imię bohatera walk o wolność Polski, z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, wysłuchaliśmy krótkiej historii odradzania się państwa polskiego w latach 1918-1920, zaprezentowaną przez Wiktorię Palanis z klasy III D i Bartłomieja Sawickiego z klasy IV A. Filip Szczepkowski odczytał fragment przemówienia Marszałka Józefa Piłsudskiego skierowanego do Suwalczan w dniu 13 września 1919 roku. Wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” wyrecytowały uczennice klasy I C: Kamila Motulewicz i Natalia Porada. Na scenie zadebiutował zespół muzyczny w składzie: Artur Bronikowski, Malwina Danowska, Aleksandra Piekarska (wokal), Cyprian Dudek (pianino), Lena Stasiak(gitara basowa), Zuzanna Gulbierz (skrzypce), Filip Jasionowski(perkusja), Julian Bobrowski(gitara elektryczna), Mateusz Omilianowicz (gitara akustyczna). W ich interpretacji usłyszeliśmy rewelacyjnie wykonany utwór „Proszę, Polsko, nie umieraj”. Tę część uroczystości przygotował zespół przyrodniczy z Panią Prof. Grażyną Reszczyńską na czele.
Wzięliśmy również udział w 6. edycji akcji „Niepodległa do Hymnu” – włączając się we wspólne śpiewanie Hymnu Polski. Oczywiście, odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki!
Po części oficjalnej nastąpiło długo wyczekiwane wydarzenie: gala finałowa konkursu „Muzyczne Dekady”. Jak zwykle towarzyszyły mu różnorodne emocje: od niepewności po ogromną radość z wygranej. Tę część prowadzili Dominika Nogal oraz Piotr Kamiński (z klasy II E). Pani Dyrektor Wioletta Kulbacka, powitała wszystkich zgromadzonych, przedstawiła nagrody i sponsorów. W tym roku sponsorami nagród byli:
Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2
Cinema Lumiere
Malow Suwałki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Miejski Klub Sportowy Ślepsk
Movement Arena
Piekarnia Cymes
Prowadzący przybliżyli następnie rolę piosenki w kształtowaniu kultury i tożsamości naszego narodu. Przypomnieli, że piosenka jest dumą i honorem Polaków, spuścizną poprzednich pokoleń i skarbem od nich otrzymanym.
Organizatorami tegorocznej edycji „Dekad” byli Panowie: Jerzy Danilewicz, Michał Kiełbus, Grzegorz Kalejta. Natomiast trudnego wyzwania pracy w jury podjęli: Pani Izabela Kosakowska z Polskiego Radia Białystok – Studio Suwałki, Pani Anna Gryza-Aneszko, dziennikarka m.in. Gazety Współczesnej i Portalu Suwałki-Nasze Miasto, Pani Iwona Danilewicz-Tylenda, dziennikarka portalu „Niebywałe Suwałki”. Naszą szkołę reprezentowali: Pani Prof. Urszula Danilewicz oraz Pan Prof. Andrzej Raczyło.
Jury nie miało łatwego zadania. Musiało przesłuchać 10 klas, zwycięzców pierwszego etapu. A utwory były wykonane na mistrzowskim poziomie: zaskakiwały profesjonalizmem wykonania, śpiewem, choreografią, aranżacjami… Prowadzący w przerwach przedstawiali barwną historię poszczególnych piosenek, przywołując mnóstwo ciekawostek i anegdot. Można powiedzieć, że była prawdziwa lekcja historii pisanej polskimi piosenkami.
W czasie, kiedy obradowało jury, cała szkoła mogła zaśpiewać kilka najbardziej znanych polskich hitów wszechczasów. Zabawa była znakomita. Jednak jeszcze większe emocje sprawiło głosowanie widowni na Nagrodę Publiczności. W tym roku zaszczytne wyróżnienie „Nagroda publiczności” otrzymała klasa III D za piosenkę „Hej, wesele” zespołu Love System. Trzeba przyznać, że udało im się porwać całą szkołę do wspólnej zabawy, a fantastyczny, barwny korowód, będzie jeszcze na długo kojarzył się z naszym konkursem.
Po zakończonych obradach jury, Pani Dyrektor Wioletta Kulbacka przedstawiła tegorocznych zwycięzców:

  1. miejsce zajęła klasa II C z piosenką Franka Kimono „King Bruce Lee, karate mistrz”
  2. miejsce – klasa III A z piosenką „Dach” Tabb & Sound’n’Grace
  3. miejsce – klasa I F – z piosenką „Małgośka” Maryli Rodowicz
  4. miejsce – klasa III C – z piosenka Marka Grechuty „Niepewność”
  5. miejsce – klasa III D – z piosenką „Hej wesele” zespołu Love System
  6. miejsce – klasa II D – z piosenką Jerzego Połomskiego „Cała sala śpiewa z nami”
  7. miejsce – klasa I E – z piosenką „Scenariusz dla moich sąsiadów” grupy Myslovitz
  8. miejsce – klasa I B – z piosenką „Bo ty się boisz myszy” Czerwonych Gitar
  9. miejsce – klasa I A – z piosenką „Kamień z napisem LOVE” zespołu Enej
  10. miejsce – klasa II G – z piosenką „Mój jest ten kawałek podłogi” zespołu Mr Zoob

Słowa podziękowań otrzymują osoby, które włożyły największy wysiłek w przygotowanie całego wydarzenia: Dominika Szczęsna – za przygotowanie dekoracji; Pan Andrzej Raczyło oraz Jakub Piktel za aranżację muzyczną oraz nagłośnienie; Dominika Nogal, Piotr Kamiński, Wiktoria Palanis, Bartosz Sawicki – za prowadzenie uroczystości.


Skip to content