Bardzo cenne punkty Ślepska Malow Suwałki ze „Skrą”!

Przełamanie biało-niebieskich! W meczu 25. kolejki PlusLigi siatkarze Ślepska Malow Suwałki pokonali PGE GiEK Skrę Bełchatów 3:2 (21:25, 25:13, 18:25,...

Kondolencje

Prosimy o przyjęcie wyrazów współczucia Pana Sławomira Ferenca z powodu śmierci Ojca, Panią Beatę Ferenc - teścia, Panią Magdalenę Sierocką...

Jeden set to za mało

Trwa ligowa niemoc biało-niebieskich. Siatkarze Ślepska Malow Suwałki przegrali w meczu 22. kolejki PlusLigi z BOGDANKĄ LUK Lublin 1:3 (21:25,...

W niedzielę mecz z Lublinem

Ślepsk Malow Suwałki zagra w meczu 22. kolejki PlusLigi z Bogdanką LUK Lublin, którzy prezentują się w sezonie 2023/2024 co...

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Mamy Pani Prof. Magdaleny Prejs. Prosimy ją o przyjęcie szczerych wyrazów współczucia. Dyrekcja,...


Bardzo ważne miejsce w hiszpańskiej tradycji bożonarodzeniowej odgrywa szopka. Dekoracja ta jest ozdobą zarówno domów jak witryn sklepowych i firm. W naszej szkole zapoznajemy uczniów, jak i nauczycieli z hiszpańskimi tradycjami. Uczennice: Paulina Interewicz i Zuzanna Gulbierz przy współpracy klasy hiszpańskojęzycznej II C, wykonały szopkę, kalendarz oraz prezentację o zwyczajach w Hiszpanii.

 Hiszpanie tworzą swoje szopki latami. Co roku dokupują nowe elementy tej biblijnej sceny. To często nie tylko Józef, Maryja i Dzieciątko, ale niekiedy cała instalacja, która może przedstawiać scenografię miejską, wiejską, pochód trzech króli, scenki rodzajowe, zwierzęta i ludzi.

Symboliczne rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego to loteria el Gordo, której losowanie wypada na 22 grudnia. Tego dnia większość pracowników ma wolne aż do 26.12. Dzieci wracają do szkoły po świecie Trzech Króli, 8 stycznia. Warto te daty wziąć pod uwagę, gdyż Hiszpanie bardzo poważnie podchodzą do dni wolnych od pracy więc sklepy, a nawet komunikacja działają w świątecznym stylu.

Hiszpański stół odmiennie od polskiego obfituje w mięso, szynkę Serrano, owoce morza, krewetki, homary.
Słodkości to na przykład:
Polvorones – rodzaj kruchych łamliwych ciasteczek
Turron – nugat z bakaliami, owocami
Roscón de Reyes – ciasto wypełnione bitą śmietaną z kandyzowanymi owocami na górze – w środku znajduje się fasolka i mała figurka. Trafi ci się zabawka wygrywasz i nosisz koronę, trafi ci się fasolka przegrywasz i płacisz za roscón w przyszłym roku.

Tradycyjnie w Hiszpanii prezenty rozdają Trzej Królowie i to nie w Wigilię, ale w Święto Trzech Króli. Coraz częściej jednak w andaluzyjskich domach także podczas Bożego Narodzenia dzieci znajdują prezenty pod choinką. Kolacja wigilijna kończy się śpiewaniem kolęd, pastorałek, graniem na instrumentach. O północy odbywa się tradycyjna msza misa del gallo. Po mszy kluby i lokale zapraszają na nocne świętowanie wszystkich chętnych i zabawa trwa do rana.

Aby zagwarantować sobie szczęście na Nowy Rok, w Sylwestra 12 uderzeń zegara przed północą należy zjeść 12 winogron. Jedno na każde uderzenie zegara. Czasu jest mało, ale zabawy dużo. Każdy może spróbować.

FELIZ NAVIDAD PARA TODO EL MUNDO.


Skip to content